دلیل اهمیت پایین بودن دمای روغن کمپرسور چیست؟

رادیاتور کمپرسور اسکرو اویل اینجکت

دلیل اهمیت پایین بودن دمای روغن کمپرسور چیست؟

 روغن نقش اساسی در نحوه عملکرد صحیح کمپرسور دارد، روغن علاوه بر روانکاری در فشرده شدن هوا در داخل واحد هواساز نقش دارد ، درکمپرسور های اسکرو اویل اینجکت بدلیل اینکه هوا و روغن با یکدیگر اقدام و به صورت مخلوط روغن و هوا وارد رسیور می شود، احتمال فرار روغن به صورت بخار از رسیور به طرف مخزن زیاد است.

همانگونه که می دانیم هر چقدر میسکوزیته روغن پایین باشد احتمال فرار روغن بیشتر است بنابراین کارکرد کمپرسور در دمای بالا باعث پایین بودن ویسکوزیته روغن شده و میزان خروج روغن از کمپرسور کاهش پیدا خواهد کرد. کارکرد کمپرسور در دمای پایین باعث کاهش استهلاک قطعاتی می شود که درگیر با روغن هستند و عمر کمپرسور بالا می رود.

بنابراین با توجه به موضوعات ارایه شده در بالا، روغن و کیفیت آن نقش مهمی در پایین بودن دمای روغن کمپرسور دارد.

کمپرسور هوا

وجود بخار آب در مسیر هوای فشرده و نحوه حذف آن در کمپرسورهای اسکرو اویل اینجکت:

 حدود ۷۵ % هوا از رطوبت تشکیل شده است که این میزان در مناطق مختلف آب و هوایی به طور نسبی قابل تغییر است بطوریکه در مناطق رطوبی نزدیک به ۹۰ % رطوبت داریم و در مناطق خشک این نسبت پایین تر است.

کمپرسور بدلیل اینکه هوای فشرده خود را از هوای موجود در اتمسفر استفاده می‌کند، بنابراین کمپرسور خود یکی از عوامل مهم در ایجاد قطرات آب می باشد و با فشرده کردن هوای محیط رطوبت را به قطرات آب تبدیل می‌کند بنابراین پس از کمپرسور در مخزن همواره رطوبت بصورت قطرات آب دیده می شود.

در برخی صنایع وجود قطرات آب در مسیر هوای فشرده باعث آسیب رساندن به ماشین آلات خطوط تولید می گردد.

اولین تجهیزی که بخارات آب به صورت قطره آب مشاهده می شود را تله آبگیر می گیرد که این ۲۵% عملیات حذف قطرات آب می باشد. در مخزن نیز قطرات آب ته نشین شده و توسط شیر برقی تخلیه می گردد. که این نیز ۲۵% عملیات حذف قطرات آب می باشد.

دستگاه اصلی در حذف قطرات آب خشک کن ها یا درایرها هستند که وظیفه اصلی آنها حذف کامل بخار آب موجود در هوای فشرده می باشد. درایرها به دو صورت تبریدی و دسیکانت می باشد.

که در هر سو بخار آب از مسیر لوله کشی به طور کامل حذف شده و آنچه که به صورت بخار روغن پس از  خشک کن دیده می‌شود حداقل بخارات روغن است که در واحدهای مراقبت ماشین آلات خطوط تولید حذف می شود.

لوله کشی اتاق کمپرسور اسکرو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *