انواع مخازن هوای فشرده

هوای فشرده

انواع مخازن هوای فشرده

در مطالب قبل به بحث مخازن هوای فشرده ، مزایای آن و اطلاعاتی دیگر در رابطه با مخزن هوا پرداختیم. و اینک در ادامه بحث  درمورد انواع مخازن هوای فشرده خواهیم پرداخت.

مخازن کمپرسور هوا مصارف گسترده ای در صنایع مختلف دارند و بر طبق کاربرد هایشان در مدل های مختلف ساخته می شوند. به طور کلی مخزن کمپرسور باد در سه مدل ساخته می شود :

مخزن هوای فشرده معمولی (نرمال)

مخزن هوای فشرده استاندارد

مخزن فشار قوی

حال به توضیح هریک از انواع مخازن هوای فشرده می پردازیم.

مخازن هوای فشرده
مخازن هوای فشرده

مخزن هوای فشرده معمولی

مخزن باد کمپرسور وظیفه ذخیره هوای فشرده را بر عهده دارد. این نوع مخزن هوا عمومی ترین مدل از این تجهیز می باشد. و برای کاربرد های صنعتی، کارگاهی و مصارفی که نیازمند مخزن مقاوم و مقرون به صرفه هستند مورد استفاده قرار می گیرد. مخزن ذخیره هوای فشرده معمولی  از جنس ST37 ساخته شده و با یک لایه رنگ الکترو استاتیک محافظت می گردد.

البته  می توان علاوه بر لایه الکترو استاتیک یک لایه اپوکسی نیز در داخل مخزن پاشیده شود که این کار باعث می گردد عمر مخزن به مراتب افزایش یابد و همچنین باعث  جلوگیری از آلوده شدن هوای فشرده ذخیره شده در داخل مخزن شود.

مخزن کمپرسور هوا معمولی  در سایز های مختلف ساخته می شود . از سایز ۱۰۰۰ لیتر به بالا نیز امکان نصب منهول ( بصورت سفارشی ) بر روی مخزن وجود دارد.  قیمت مخزن هوای فشرده نرمال به سایز، ضخامت، وجود لایه اپوکسی، منهول و سایز منهول مخزن بستگی دارد.

مخزن هوای فشرده استاندارد

مخزن هوای فشرده استاندارد  دارای یک سری ویژگی هایی می باشد. زمانی که نوع کاربرد خاص باشد ، حفظ ایمنی اهمیت بالایی داشته  و مجموعه نیازمند دریافت گواهی استاندارد خواهد بود.

ویژگی های مخزن هوای فشرده استاندارد

  • دارای استاندارد ASME SEC.VIII DIV.I ED.2010 می باشد.
  • دارای فشار طراحی، فشار تست و فشار کارکرد مشخص می باشد.
  • قسمت بیرونی و داخلی مخزن دارای یک لایه رنگ اپوکسی با ضخامت ۱۵۰ میکرون می باشد.
  • جوشکاری به روش زیرپودری می باشد.
  • الزاما جنس عدسی بدنه تانک باد باید SA 516- GR70 باشد.
  • جنس پایه ها از جنس ST37 می باشد.
  • در سایز های بالاتر از ۱۰۰۰ لیتر دارای منهول می باشند.
هوای فشرده
هوای فشرده

مخزن هوای فشرده فشار قوی 

 برای کمپرسورهای فشار قوی به کار میرود. مخزن هوای فشرده فشار قوی به این علت که باید فشار زیادی را تحمل کند از چند لایه ورق درجه یک و محکمی ساخته میشود. مقدار فشاری که مخزن هوای فشرده فشار قوی می تواند تحمل کند چندین برابر مخزن های معمولی است. جوش های این نوع مخزن هوای فشرده نیز تفاوت های زیادی با مخزن های معمولی دارد و قبل از اینکه برای مصرف عرضه شود تست هایی بر روی آن انجام شود.

 شیر آلات و اتصالات به کار رفته در مخزن هوای فشرده فشار قوی نیز مانند بدنه از مقاوم ترین و محکم ترین متریال ها تهیه شده است. مخزن هوای فشرده فشار قوی نیز نسبت به نوع کمپرسور می توان انتخاب کرد که  در ابعاد کوچک و یا بزرگ می توان انتخاب کرد. اگر مخزن هوای فشرده به حدی زیادی کوچک باشد کیفیت آن کاهش خواهد یافت.

انواع مخازن هوای فشرده

انواع مخازن هوای فشرده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *