تاریخچه کمپرسور اسکرو (کمپرسور باد )

کمپرسور اسکرو

تعریف کمپرسور اسکرو 

در حالت کلی برای فشرده کردن هوا یا گازهای دیگر برای استفاده در صنعت، باید از ماشینی بنام کمپرسور استفاده گردد.

مقدار معینی از کمپرسورها برای بدست آوردن خلاء جزئی یا پایین آمدن از فشار اتمسفر نیز استفاده می شود. در این حالت، پمپ هوا یا گاز را از هوا تخلیه می کند.

کمپرسور هوا
کمپرسور هوای فشرده تولید کننده کمپرسور هوا

تاریخچه کمپرسور اسکرو

تاریخچه ی تولید کمپرسور هوا به سالهای خیلی قدیم بر میگردد به طوری که در ۱۹۵۰ در زمینه تولید کمپرسور پیشرفتهای جدی تری انجام شده است. در سال ۱۸۲۹ ویلیام مان ماشین کمپرسور هوای فشرده را ثبت کرد. و با این تحول، ماشین های سبک تری در زمینه اقتصاد تولید گردید.

و از سال ۱۸۷۲ به بعد به همراه کمپرسور، درایر نیز تولید گردید و کمپرسورهایی که به همراه هوای فشرده رطوبت و بخار آب نیز با خود به همراه داشتند که باعث بروز مشکلات جدی شده و برای استفاده از یکسری کمپرسورهایی که فیلترهایی جهت دفع رطوبت با پارچه داشتند را مورد استفاده قرار دادند.

دستگاههای کمپرسور هوای فشرده انرژی مکانیکی را به انرژی پنوماتیک تبدیل می کند. در کاربردهای صنعتی، کمپرسورها حرکت دوار را از یک موتور الکتریکی یا موتور دیزل یا بنزین می گیرد.

حرکت موتور باعث به حرکت افتادن واحدهواساز و مکیدن هوای محیط به داخل کمپرسور شده و در نسبتهای خاصی فشرده سازی هوا انجام می شود.

کمپرسور اسکرو
کمپرسور هوای فشرده اسکرو تولید کننده هوای فشرده

جهت کارکرد بهتر کمپرسور هوا  باید کمپرسور باد تمیز و مرتب و خنک نگهداری شود و از تماس مستقیم با برف، باران و خورشید جلوگیری گردد و فیلترها و روغن مرتبا تعویض گردد.

بسته به نوع صنعتی که کمپرسور هوا کار میکند تنظیمات متفاوتی در زمینه ی فشار و … اعمال می گردد.

در سیستم های صنعتی که کمپرسور باد جهت فشرده سازی هوا و به کار انداختن سیستم های پنوماتیک کار می کنند، حتما یک و حتی بیشتر، کمپرسور اسکرو در خط تولیدشان وجود دارد.

از کمپرسورهایی که جهت فشرده سازی هوا در صنعت استفاده می شود میتوان به پیستونی، اسکرو (مارپیچی)، کمپرسور روتاری اشاره کرد.

طبق کارکرد کمپرسورهای اسکرو، هوا از یک قطعه (آنلودر واحدهواساز) به داخل کمپرسور مکش و از یک جای دیگر کمپرسور جهت مصرف به دستگاههای مصرف کننده ارسال می گردد.

کمپرسورهای اسکرو اولین بار در تاریخ ۱۹۷۸ در آلمان توسط heinrich krigen ایجاده شد که در مدت کوتاهی در طراحی داخلی کمپرسور تغییرات زیادی نیز اعمال کرده است.

طراحی heinrich krigen به مدت ۵۰ سال مورد استفاده قرار گرفته و بعد از ۵۰ سال توسط Ljungstroms  و Alf Lysholm پیشرفتهای و تفاوتهای جدیدی را برای کمپرسور اعمال می کند.

و مدت کوتاهی بعد از این تفاوتها Lysholm برای خیلی از مشکلات هوای فشرده راه حلی پیدا کرده اند.

تعریف کمپرسور اسکرو 

تعریف کمپرسور اسکرو 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *