کمپرسور هوا و تفاوت و سیستم عملکرد درایر جذبی و درایر تبریدی

تفاوت و سیستم عملکرد درایر جذبی و درایر تبریدی

قبل از اینکه به بحث درایر تبریدی یا جذبی بپردازیم علت وجود آب در سیستم هوای فشرده را بررسی میکنیم:

با توجه به اینکه عملکرد کمپرسور باد به این صورت است که هوای محیط را مکش میکند و فشار هوای خارج شده از کمپرسور باد در مقایسه با فشار هوا محیط چند برابر می شود، همانطور که می دانیم هوای محیط همیشه شامل مقداری آب (بخار آب) است و آب مانند هوای محیط قابلیت فشرده شدن را ندارد.

با افزایش دمای هوا قابلیت بیشتری برای حفظ رطوبت در خود دارد ولی با کاهش دما قابلیت هوا برای حفظ رطوبت کاهش می یابد و به این صورت آب از هوا تفکیک می شود.

درایر هوا (خشک کن) وظیفه جذب و از بین بردن رطوبت موجود در هوا را دارد که این امر موجب جلوگیری از پوسیده شدن و زنگ زدن ابزارها، ماشین آلات، لوله ها و اتصالات می شود.

خشک کردن هوا به دو روش تبریدی و جذبی صورت می گیرد:

 

 

درایرهای تبریدیهوای فشرده ورودی به داخل درایر تبریدی، تا نقطه شبنم ۳+ درجه می رسد. با کاهش دمای هوا بخار آب موجود تبدیل به  آب (مایع ) می شود و این مایع از شیر تخلیه برقی از سیستم خارج می شود. طی این مراحل هوای خشک از مبدل حرارتی عبور میکند و به علت مجاورت با هوای گرم ورودی دوباره گرم می شود. و در نهایت یک جریان هوای خشک با دمای متعادل ونرمال از درایر خارج می شود.

درایر تبریدی
آموزشی- خشک کردن هوا جهت مصرف در ماشین آلات صنعتی

درایر جذبی (دیسکانت): درایر جذبی یکی دیگر از روش های حذف رطوبت هوای فشرده می باشد. در درایر جذبی مواد جاذب (مولکولارسیو و اکتیو آلومینا) وجود دارد، زمانی که هوای فشرده از میان این توده از مواد جاذب عبور داده می شود رطوبت موجود در هوا در اثر تماس با مواد جاذب به این مواد جذب شده و رطوبت هوا را خشک می شود.

معمولا خشک کن های جذبی دارای دو مخزن یا ( برجک ) می باشند که همیشه یکی از این برجک در حال کار یا جذب  بوده و برجک دیگر مواد خود را احیا می کند که این امر باعث موثر بودن درایر می شود.

درایر جذبی
خشک کن هوا- درایر جذبی جهت خشک کردن رطوبت موجود در هوای فشرده جهت مصارف در ماشین آلات

اصولا درایر جذبی را می توان به دو دسته تقسیم کرد:

  • درایر جذبی هیتلس (Heatless purge type ) : عموما برای ظرفیت های کمتر از ۳۰ متر مکعب بر دقیقه مورد استفاده قرار میگیرد.
  • درایرهای جذبی هیتردار (Blower reactivated typye ) : برای ظرفیت های بیشتر از ۳۰ مترمکعب بر دقیقه مورد استفاده قرار میگیرد.

 

تفاوت درایر جذبی و درایر تبریدی:

  • کارکرد درایر تبریدی به گونه است که دما و چگالش ( میعان ) رطوبت موجود در هوا را کاهش می دهد ولی درایر جذبی رطوبت موجود در هوا را توسط مواد جاذب جذب می کند.
  • درایرهای تبریدی بیشتر مناسب مناطق مرطوب و درایرهای جذبی مناسب مناطق کرمسیری و کویری می باشد.
  • درایر تبریدی از نظر مصرف انرژی و قیمت اقتصادی تر هستند.
  • نقطه شبنم در درایرهای تبریدی ۳+ درجه سانتی گراد است ولی در درایرهای جذبی هیتردار تا نقطه شبنم حدود ۴۰- درجه سانتی گراد میتوان رساند.

قابل ذکر است که مثلا نقطه شبنم ۳ درجه بودن به این معناست که تا سرد شدن و رسیدن دمای هوای فشرده به زیر ۳ درجه هیچگونه شبنم تشکیل نمی شود.

درایرهای جذبی هزینه نگهداری نسبتا بالاتری نسبت به درایرهای تبریدی دارند. مواد آلومینیوم اکتیو موجود در درایر تبریدی از هر ۶۰۰۰ ساعت کارکرد باید یک بار تعویض گردد در حالی درایر تبریدی حالت یخچالی داشته و هوا از کندانسورها عبور کرده و طی مراحلی رطوبت خود را از دست می دهد و تقریبا هزینه نگهداری ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *