آموزشی – فشرده کردن گازها جهت مصرف در ماشین آلات صنعتی در صنایع مختلف

کمپرسور اسکرو

فشرده کردن گازها جهت مصرف در ماشین آلات صنعتی در صنایع مختلف و به عبارتی در تمام صنایع حائز اهمیت است. تمام صنایع مانند نساجی، دارویی، غذایی، نفت و گاز، پتروشیمی و … با توجه به ماشین آلات خطوط تولید و بسته به نیازشان به هوای فشرده وابسته هستن.

 لذا از اهمیت زیادی برخوردار است که صنعتگران عزیز آشنایی کامل با انواع کمپرسورهای هوا را داشته باشند تا انتخاب کمپرسور هوا نسبت به میزان مصرف، موقعیت جغرافیایی و مکانی کارخانه و دیگر فاکتورها انجام شده تا در آینده با مشکلاتی مثل تعویض کمپرسور هوا بر اثر پایین بودن هوای تولیدی و مسایل تعمیراتی درگیر نشوند در صورت آشنایی با سیستم کارکرد کمپرسور هوا و نحوه کاری کرد کمپرسور، بهتر می‌توان با آنها کار کرد و از بروز نقایص احتمالی در آینده جلوگیری کرد. نوع دیگری از کمپرسور های مورد استفاده در صنعت پنوماتیک کمپرسورهای اسکرو پیچی است. این نوع کمپرسور دارای بیشترین نوع مصرف در صنایع بزرگ است و به دلیل ساختار داخلی کمپرسور اسکرو، لرزش و سروصدای کمتری نسبت به کمپرسور پیستونی را دارا هستند.

نیروی محرکه لازم برای این نوع کمپرسورها (اسکرو اویل اینجکت)، الکتروموتورهای صنعتی می باشد.

در کمپرسورهای، نوع اسکرو اویل فری (کمپرسورهای بدون روغن) هیچ‌گونه روغنی به کمپرسور تزریق نمی شود ولی در نوع روغنی دائماً به بلبرینگها روغن تزریق می گردد تا از اصطحکاک و دمای بالای کمپرسور جلوگیری گردد.

انتخاب کمپرسور

انتخاب کمپرسور هوای فشرده اسکرو اویل اینجکت بسیار حائز اهمیت می باشد و جهت انتخاب کمپرسور هوای فشرده اسکرو اویل اینجکت باید موارد بسیاری را مد نظر قرار داد در انتخاب نوع کمپرسور دو عامل حائز اهمیت، یکی ظرفیت هوای فشرده مصرفی و دیگری فشار هوای فشرده است. این دو مهمترین عامل در انتخاب قدرت کمپرسور هستند کمپرسورها اسکرو اویل اینجکت معمولا در چهار تیپ فشار کاری طبقه بندی می شود: فشارهای

 ۵-۷ Bar / 6.5-8.5 Bar/ 8-10 Bar/ 10-13 Bar تشکیل دهنده ی نوع تیپ کمپرسور براساس فشار کاری هستند اطلاعاتی که از مشتریان در خصوص میزان مصرف دستگاه خط تولید به شرکت کمپرسورساز ارائه می شود مهمترین نوع اطلاعات در انتخاب کمپرسور هست در غیر اینصورت بهتر است کارشناسان شرکتهای کمپرسورساز با حضور و بازدید میدانی و براساس آنچه که مشاهده می کنند نسبت به تعیین ظرفیت نوع کمپرسور اقدام کنند عامل دیگری که در انتخاب نوع کمپرسور اهمیت دارد،

کمپرسور اسکرو
آموزشی – فشرده کردن گازها جهت مصرف در ماشین آلات صنعتی در صنایع مختلف

    در نظر گرفتن ضرایب تاثیر گذار بر دبی کمپرسور مانند درجه حرارت محیط، ارتفاع از سطح دریا، رطوبت نسبی، و …. می باشد.

در انتخاب کمپرسور هوای فشرده، درجه حرارت محیط در تابستان و زمستان، مقدار متوسط رطوبت هوا و ارتفاع از سطح دریا، نوع هوای مورد احتیاج دستگاه‌های مصرف کننده، تکنولوژی کارخانه سازنده و قطعات مصرفی در ساخت کمپرسور و تخصص افراد مسئول سرویس و نگهداری و دسترسی به لوازم یدکی در نظر گرفته شود.

جهت انتخاب کمپرسور بهتر است قبل از خرید کمپرسور هوای فشرده اسکرو اویل اینجکت با کارخانه سازنده جهت انتخاب سایز کمپرسور مشورت گردد و متخصصین کارخانه سازنده از محل نصب و مورد مصرف هوای فشرده و امکانات موجود بازدید نماید.

محل نصب کمپرسور

چند نکته بایستی در محل نصب کمپرسور مورد توجه قرار گیرد، اول اینکه در فرآیند تولید هوای فشرده کمپرسور گرما تولید میکند بنابراین بایستی محل نصب کمپرسور دارای تهویه مناسب باشد، دوم اینکه محل نصب کمپرسور بایستی عاری از گرد و غبار باشد چرا که وجود گرد و غبار موجب از بین رفتن فیلترهای ورودی هوا به داخل واحدهواساز میشود، سوم اینکه جهت جلوگیری از افت فشار مسیر محل کمپرسور بهتر است نزدیک به ماشین آلات انتخاب شود.

 

 

 

 

 

فشرده کردن گازها جهت مصرف در ماشین آلات صنعتی در صنایع مختلف

فشرده کردن گازها جهت مصرف در ماشین آلات صنعتی در صنایع مختلف

فشرده کردن گازها جهت مصرف در ماشین آلات صنعتی در صنایع مختلف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *