نقش هوای فشرده در صنایع غذایی- بخش اول

نقش هوای فشرده در صنایع غذایی

نقش سیستم های هوای فشرده در صنایع غذایی مثل لبنیات- بیسکوییت- نان صنعتی و …

سیستم های هوای فشرده در صنایع غذایی

کمپرسور باد به عبارتی هوای فشرده یکی از مهم ترین انرژی های مورد استفاده در صنایع فرآوری و بسته بندی غذا در همه کشورهای جهان است. عاری بودن هوای فشرده  از روغم اضافی، رطوبت اضافی، گرد و غبار و یا هرگونه ناپاکی مهم است تا بهداشت محصولات غذایی آماده شده و سلامتی مردم استفاده کننده را تضمین نماید.

به همین منظور توسط جامعه هوای فشرده بریتانیا(BCAS) یک کد کاربری برای درجه بندی هوای مورد استفاده صنایع غذایی تعریف شده که در آن ۳مدل سیستم هوای فشرده که مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین خصوصیات مورد نیاز برای عاری بودن از هرگونه آلودگی آن پیشنهاد می شود.

پشتیبان بودن هوای فشرده به عبارتی کمپرسور باد برای مواد غذایی:

از آنجائیکه صنایع غذایی بسیار متنوع هستند، هوای فشرده خروجی از کمپرسور باد نیز نیاز خواهند داشت. کارخانجات مواد غذایی با فرآوری، سردکردن، بسته بندی و دی هیدراته کردن میوه و سبزیجات سرو کار دارند. این بخش حدود۷٫۵% کل مجموعه های غذایی آمریکا را تشکیل می دهد.

در بسیاری از اینگونه صنایع از سیستم های هوای فشرده کمپرسور باد برای تمییز کردن هوای کانتینرها قبل از ورود محصولات به آنها، مرتب سازی محصولات به صورت اتوماتیک و همچنین بسته بندی محصول استفاده می شود.

بیش از ده ها هزار کارخانه صنایع غذایی وجود دارد که از هوای فشرده کمپرسور باد استفاده می شود که از هر صنعتی به صنعت دیگر مصرفش متفاوت است. شاید در یک صنعتی برای به حرکت انداختن جکهای پنوماتیک در یک صنعت دیگر برای تمیزکاری و یا … استفاده گردد. در صنایع غذایی چون تولید نان صنعتی- لبنیاتی- بسته بندی چای و غذای آماده و …. .

از مهم ترین کاربردهای دیگر هوای فشرده شکل دادن، پرکردن و بسته بندی گوشه های بسته شیر و آبمیوه در صنایع اب میوه و شیر است که توسط ماشین های اتوماتیک انجام می شود. این ماشین ها به طور مداوم باید مورد شستشو قرار گیرند تا شرایط بهداشتی خود را حفظ کنند چرا که علاوه بر آب، در معرض شوینده های شیمیایی و هیدروکسید پتاسیم-سدیم نیز هستند.

در چنین مواردی سیستم های پنوماتیک به سیستم های هیدرولیک ترجیح داده می شوند زیرا در یک محیط مرطوب، نشت روغن می تواند سطح محیط کار را به یک محیط خطرناک واقعی تبدیل کند. امکان نگهداری ساده تر و در زمان کمتر از مزیت های بزرگ سیستم های پنوماتیک است.از هوای فشرده به یک “ماهیچه” تعبیر می شود که ضمن قوی بودن، انعطاف پذیر نیز می باشد. هوای فشرده برای صنایع PET جهت (Blow Molding)در مقیاس های مختلف از فشارهای پائین ۱بار که برای دمش های ساده مورد استفاده قرار می گیرد تا فشارهای تا۵۰بار قابل استفاده است. امروز در صنایع غذایی امکان بهره مندی از تمامی مزیت های هوای فشرده وجوددارد.

عاری بودن هوای فشرده خروجی از کمپرسور باد از روغن اضافی، رطوبت اضافی، گرد و غبار و یا هرگونه ناپاکی مهم است:

آلودگی هایی که هوای فشرده خروجی از کمپرسور باد را تحت تأثیر قرار می دهد، رطوبت، بخار آب، ذرات جامد و بخارات و ترکیبات گاز و هوا می باشند.
وجود رطوبت در غدا از اهمیت زیادی برخوردا است چون وجود رطوبت باعث آسیب رساندن به جکهای پنوماتیک و محیط مناسبی برای قارچ ها و میکرو ارگانیسم ها فراهم می کند. رطوبت اضافه ی و یا قارچهای تولید شده ممکن است حتی از فیلتراسیون تجهیزات رد شده و از لوله ها هم رد شود و به مصرف کننده ها برسد که علاوه بر آسیب به دستگاهها به محصولات تولیدی هم آسیب می رساند. به همین جهت خشک کردن هوای فشرده در سیستم یکی از راههای جلوگیر از این مورد می باشد.

در بعضی کارخانجات به منظور کاهش هزینه های انرژی مرتبط با خشک کردن هوای فشرده و بسته به میزان در ارتباط بودن هوا با محصولات غذایی از هر دو مشخصه دیوپوینت استفاده می کنند.

دیوپوینت فشار هوای فشرده باید زیر ۲۶- درجه سانتیگراد باشد تا از رشد قارچ ها و میکرو ارگانیسم ها در سیستم لوله کشی جلوگیری شود)

از دیگر منابع تولید کننده ذرات جامد، پوشش ها و پوسته های روتورهای کمپرسور، لوله های سیستم لوله کشی و گرد و غبارهایی که امکان ورود به کمپرسورهای هوا را دارند می باشند.

فیلترهایی که جهت فیلتراسیون استفاده می گردد بسیا مهم است که دارای استاندارد باشد تا بتواند به درستی وظیفه اش را انجام دهد.

پیشنهاد می شود زمانی که محصولات فیلتراسیون هوای فشرده را انتخاب می کنید از استاندارد بودن فیلترها مطمئن شوید.

بخارات و گارهای روغن نیز از دیگر معضلات مهم هستند. یک افسانه در سیستم های هوای فشرده می گوید استفاده از کمپرسورهای هوا بدون روغن این مشکل را حل می کند. این اصلاً درست نیست چرا که هوای معلق که توسط کمپرسورهای هوا مکش می شود با خود بخار آب، ذرات و هیدروکربن حمل می کند و لذا همیشه درایرها و فیلترهای هوای فشرده مورد نیازمیباشد.
سه مدل از از سیستم های هوای فشرده خروجی از کمپرسور باد مورد استفاده در صنعت صنایع غذایی:

برای تولید کنندگان صنایع غذایی بسیار مهم است که هوای سالم قابل استفاده به خط مسیر ارسال کنند که جامعه هوای فشرده بریتانیا ۳ دسته و یا سه نوع هوای فشرده را برای صنایع غذایی مناسب می دانند.

۱-سیستمهای در تماس مستقیم با غذا System With Contact With Food

۲-سیستمهای غیرتماس با ریسک بالا Non-Contact High-Risk

۳-سیستمهای غیرتماس با ریسک پایین Non-Contact Low-Risk

کد درجه بندی هوای فشرده در صنایع غذایی

سیستم اول:

در این درجه بندی تماس به این صورت تعریف شده است “فرآیندی که در آن از هوای فشرده به عنوان بخشی از تولید و فرآوری غذا شامل بسته بندی و انتقال غذای سالم مورد استفاده قرار می گیرد

یکی از راه های شناسایی تماس، در تماس بودن هوا با غذا است. در چنین شرایطی مصرف نهایی هوا باید مطمئن شود که سطح پاکی هوا رعایت شده است و هوای کاملاً پاک و عاری از هرگونه آلودگی دریافت کرده است.

به عنوان نمونه برای مشخص کردن بهتر تماس، یک ماشین پوست گیری میوه و سبزیجات را در نظر بگیرید که از هوای فشرده توسط Jet Nozzle ها برای پوست کندن سبزیجات و پیاز استفاده می کنند. برای از بین بردن رطوبت هوای فشرده از درایر جذبی دسیکانت و یا درایر تبریدی بسته به محیط و نوع محصول تولیدی میتوان استفاده کرد. همچنین می بایست برای جداسازی ذرات جامد و بخارات روغن تا حد مجاز و مشخص شده در کد درجه بندی از فیلترهای هوا استفاده نمود.

نمونه ای از درایرهای جذبی هوای فشرده

ادامه مطلب 

 

 


نقش هوای فشرده در صنایع غذایی

نقش هوای فشرده در صنایع غذایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *