نکاتی که در زمان انتخاب و خرید کمپرسور هوا باید بدانیم

آریا کمپرسور تبریز

نکاتی که در زمان انتخاب و خرید کمپرسور هوا باید بدانیم

در زمان خرید کمپرسور باد باید اطمینان داشته باشید کمپرسوری را که انتخاب می کنید به راحتی بتواند حجم و فشاری که مورد نیاز سیستم در رابطه با هوای فشرده است را تولید کند.

معمولا افرادی که می خواهند کمپرسور باد بخرند به طور دقیق نمی دانند چه کمپرسوری برایشان مناسب است و در نهایت موجب می شود کمپرسوری انتخاب کنند که بسیار بزرگ و یا بسیار کوچک تر از آن چیزی است که واقعا به آن احتیاج دارند.

ممکن است هدف شما از خرید کمپرسور باد یکی از موارد زیر باشد:

  • این دستگاه اولین کمپرسور شماست.
  • کمپرسور پیستونی موجود جوابگوی کار شما نیست
  • این دستگاه جدید جایگزین برای کمپرسور اسکرو قدیمی شماست.
  • کمپرسور اسکرو شما جوابگوی نیاز فعلی تان نیست و به هوای بیشتری نیاز دارید.
کمپرسور هوا
تولید کمپرسور هوای فشرده

نکاتی که در زمان انتخاب و خرید کمپرسور هوا باید بدانیم

در ادامه برای روشن شدن بهتر به توضیح هریک از موارد بالا می پردازیم.

این دستگاه اولین کمپرسور شماست

اگر برای اولین بار است که می خواهید کمپرسور باد  خریداری کنید بهتر است ابتدا کاتالوگ و دستورالعمل آن را مطالعه کرده و بدانید چگونه و به چه نحوی باید دستگاه را راه اندازی کنید.

بیشتر اوقات شرکت های تولید کننده تجهیزات و ماشین آلات، مشخصات کمپرسور مورد نیاز دستگاه را در کاتالوگ ذکر می کنند. و یا به کاتالوگ سازنده دستگاهای مصرف کننده مراجعه کنید  و از میزان هوای مورد نیاز و فشار اطلاع حاصل نمایید .

قسمتی از تجهیزات کارخانه و سیستم شما که فشار کاری بالایی را نیاز دارد. مشخص کننده فشار کاری کمپرسور هست. بهتر است فشار مورد نظرتان را حداقل ۵/۱ بار اضافه در نظربگیرید تا از احتمال افت فشار کاری که معمولا در سیستم هوای فشرده (لوله کشی و درایر و…. ) ایجاد می شود جلوگیری کند.

بعد از مشخص شدن فشار کاری کمپرسور، باید هر کدام از ماشین آلاتی که در کارخانه دارید را به صورت جداگانه هوای مصرفی شان را جمع زده که مجموع این اعداد برابر با میزان حجم هوای تولید شده توسط کمپرسور جدید است.

می توانید در صورتیکه همه دستگاهها با هم کار نمی کنند ضریب همزمانی را اعمال نمایید که معمولا توصیه نمی شود . و بهتر بین ۱۰ تا ۲۰ درصد بالاتر در نظر گرفته شود.

کمپرسور اسکرو
آموزشی – فشرده کردن گازها جهت مصرف در ماشین آلات صنعتی در صنایع مختلف

کمپرسور پیستونی شما جوابگوی نیازتان نیست

زمانی که دستگاه جدیدی را خریداری کرده و به مجموعه خود اضافه می کنید ، موجب می شود که کمپرسور پیستونی که از قبل داشته اید دیگر قادر به تامین هوای مورد نیازتان نباشد بنابراین با توجه به شرایط پیش آمده تصمیم می گیرید که یک کمپرسور دیگر به سیتم خود اضافه کنید.

کمپرسور باد جدیدی که می خواهید بخرید را طوری انتخاب کنید که توانایی تولید هوای مورد نیاز آنها را داشته باشد. اگر قصدتان از خرید کمپرسور باد این است که آن را همراه کمپرسور قدیمی خود استفاده کنید. تا هوای فشرده مورد نیازتان را تولید کند حتما توجه کنیدکه بهترین شرایط برای کمپرسور این است که به صورت پیوسته کار کند. برعکس کمپرسور پیستونی، هر اندازه ای که کمپرسور اسکرو را بیشتر خاموش و روشن کنید عمرش زودتر کاهش پیدا می کند.

بهت است که حتما کمپرسور اصلی شرکت خود را کمپرسور اسکرو انتخاب کنید چون مصرف برق بسیار کمتری نسبت به کمپرسور پیستونی دارد. کمپرسور پیستونی خود را به عنوان ذخیره نگه دارید.

این دستگاه جایگزینی برای کمپرسور اسکرو قدیمی و مستهلک است.

میزان فشار و حجم هوایی که توسط کمپرسور فعلی خود تامین می شود را بررسی کنید. اگر میزان فشار حجم هوای تولید شده کمپرسور قدیمی پاسخگوی نیاز کاری شماست. پس باید کمپرسور جدید را با همان ویژگی های قبلی خریداری کنید ولی اگر احتمال توسعه ماشین آلات تولیدی را بدهید برای این کار حتما می خواهید دستگاه های خودتان را بیشتر کنید پس به کمپرسور باد بزرگتری نسبت به کمپرسور قدیمی خود نیاز دارید.

کمپرسور اسکرو شما پاسخگوی نیاز فعلی تان نیست و به هوای بیشتری احتیاج دارید.

در این وضعیت دو راه پیش رو دارید

اول اینکه کمپرسور جدید را با همان مشخصات کمپرسور قدیمی خریداری کنید

یک کمپرسور بزرگ خریداری کنید

اگر کمپرسور جدید با همان مشخصات قدیمی خرید کنید همواره می توانید با کمپرسور قدیمی به عبارتی از هر دو کمپرسور جدید و قدیم در سیستم خود استفاده کنید و یا اینکه یک کمپرسور بزرگ خریداری کنید و کمپرسور قدیمی را ذخیره نگه دارید.

نکاتی که در زمان انتخاب و خرید کمپرسور هوا باید بدانیم

نکاتی که در زمان انتخاب و خرید کمپرسور هوا باید بدانیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *