کمپرسور اسکرو چیست و چه کاربردهایی دارد؟

لوله کشی اتاق کمپرسور اسکرو

کمپرسور اسکرو چیست و چه کاربردهایی دارد؟

کمپرسور اسکرو چیست

یکی از بهترین و کاربردی ترین کمپرسورهای هوا، کمپرسور اسکرو می باشد. در این نوع از کمپرسورباد، هوا درون یک مارپیچ حلزونی فشرده می شود این علت باعث شده که آن را اسکرو بنامند. اسکرو ها دو نوع هستند:

روغنی

 بدون روغن

هرکدام از آنها کاربرد خاصی در صنایع مختلف دارند. به  عنوان مثال از کمپرسور اویل فری به علت نبود روغن در چرخه تراکم برای صنایع داروسازی و صنایع غذایی و همچنین صنایعی که به روغن حساس هستند ،به کار رفته می شود. در کمپرسور های اسکرو روغنی ،هوا و روغن در واحد هواساز مخلوط و فشرده می شوند و دلیل داشتن دور پایین استهلاک کمتری دارند.

آریا کمپرسور تبریز
آریا کمپرسور تبریز- تولید کمپرسور هوای فشرده و تجهیزات جانبی

روش کار کمپرسور اسکرو چگونه است؟

هوا یا گاز به وسیله (توسط) روتورهایی که درون سیلندر هستند به جریان می افتد. روتورهای کمپرسور اسکرو به شکل نر و ماده در داخل یکدیگر می چرخند و به وسیله حرکت خود هوا را به طرف جلو می برند. که در نهایت موجب بوجود آمدن خلا و ورود گاز به داخل کمپرسور می شود و با کمتر شدن فاصله ی بین مولکول های گاز موجب افزایش فشار آن می شوند.

فاصله بین روتورها و بدنه باید کم باشد چون اگر این فاصله زیاد باشد باعث نشتی درونی می شود که عاقبت باعث پایین آمدن راندمان و عملکرد کمپرسورمی شود و میزان حرارت بالا می رود. هوای محیط وارد کمپرسور می شود در واقع کشیده می شود و در آنجا بین چرخنده یا همان روتورها و پوسته به دام می افتد و در برخورد با نر و مادگی ها روتورها با هم دیگر هوا در کمپرسور پیش رفته و کم کم حجم آن کم می شود و از دستگاه بیرون می رود.

کمپرسورهای اسکرو یا پیچی به دو دسته تقسیم می شوند

کمپرسورهای یک پیچه

کمپرسورهای دو پیچه

در ادامه به توضیح هر یک خواهیم پرداخت.

۱کمپرسور یک پیچه

در این مدل کمپرسور اسکرو یک قطعه مانند پیچ بوده با توجه به شکل خاصی که دارد داخل یک پوسته جدا قرار دارد که بوسیله یک موتور شروع به چرخیدن می کند و هوا محیط را می گیرد و به طرف خروجی کمپرسور هدایت می کند، لازم به توضیح است که برای اینکه کارایی کمپرسور اسکرو افزایش پیدا کند حتما باید فاصله بین پیچ و دیواره داخلی پوسته ای که در آن قرار دارد باید خیلی کم باشد .

۲کمپرسور دو پیچه

در این مدل از کمپرسور های اسکرو که برخلاف کمپرسور تک پیچ از دو قطعه که شبیه پیچ هست تشکیل شده که این پیچ ها با کمترین اصطکاک با هم درگیر هستند. و بوسیله چرخش الکتروموتور این پیچ ها که درون یک پوسته جای دارند شوع به چرخش می کنند.

قابل توجه است که کمپرسور دو پیچ کارایی و عملکرد بهتری در مقایسه با کمپرسور تک پیچ دارند ولی بخاطر اینکه اصطکاک بیشتری در مقایسه با کمپرسور یک پیچ دارند حساس تر بوده و از نظر تعمیر و تگهداری مشکل تر و نیز هزینه بیشتری را داراست.

فیلتر هوا کمپرسور اسکرو

به دلیل اینکه هوای محیط آلوده است و گرد و غبار در هوا وجود دارد این هوا به وسیله هواساز یا همان روتور های مارپیچی به داخل کمپرسور مکش می شود به مرور باعث صدمه دیدن کمپرسور می شود پس برای اینکه جلوی آسیب احتمالی را بگیرید باید حتما یک فیلتر هوا برای کمپرسور اسکرو نصب کرد.

کنترل کننده ورودی هوا به هواساز اسکرو

در کمپرسور های اسکرو کنترل کردن فشار هوا وظیفه آنلودر یا رگولاتور است.

که عمل باز و بسته شدن آنلودر توسط شیر برقی متصل به آنلودر که در حالت عادی بسته بوده و در هنگام جریان باز می گردد تا مکش هوا توسط ایرند انجام پذیرفته و به سمت فشرده سازی میرود.

به محض اینکه فشار به میزان استاندارد رسید این شیر بسته می شود و از این پس فرایند مکش هوا داخل هواساز متوقف می شود.

اسکرو در لغت به معنی پیچ است و فرآیند متراکم کردن هوا در محفظه ای به نام بلوک اسکرو یا ari end توسط یک سری پیچ که نر و ماده هستند و این پیچ ها خیلی به هم نزدیک هستند و فاصله های آن ها از هم خیلی کم است قرار دارد و در حال چرخش هستند.

کمپرسور اسکرو می تواند برای شما هوای فشرده را با فشار و ظرفیت های متنوع و بیشتری را تولید کند.

مخلوط هوا و روغن در کمپرسور اسکرو وظیفه شیر یکطرفه این است که ترکیب هوا و روغن را از هواساز خارج می کند و اجازه نمی دهد که دوباره روغن به واحد هواساز بازگردد.

کمپرسور اسکرو
کمپرسور هوای فشرده اسکرو

مخزن جداکننده روغن از هوا ( سپراتور ) چیست و چه وظیفه ای دارد؟

در این مخزن ،روغن از هوا تفکیک می شود .روغن موجود در هوا بر اثر نیروی گریز از مرکز از هوا جدا می شود.

روغن در پایین مخزن سپراتور انباشته می شود که این روغن مجددا به واحد ایرند ( هواساز ) بازگرداننده می شود .

رادیاتور کمپرسور اسکرو چیست چه کاری انجام می دهد ؟

در این مرحله هوای فشرده ای که بسیار گرم است و دمایی حدود ۸۰ درجه دارد باید خنک شود و به دمای بین ۲۵ تا ۴۰ درجه برسد سپس خارج شود.

این فرآیند در رادیاتور انجام می پذیرد.

علاوه بر این روغن گرم به بخش دیگر رادیاتور که مخصوص خنک سازی روغن است می رود و آنجا توسط یک شیر ترموستاتیک میزان سرد شدن آن کنترل می شود.

کمپرسور اسکرو چیست و چه کاربردهایی دارد؟

کمپرسور اسکرو چیست و چه کاربردهایی دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *