کمپرسور باد

کمپرسور باد (کمپرسور باد و کمپرسور هوا , آریا کمپرسور , کمپرسور هوا فشرده , کمپرسور اسکرو)

فشرده کردن گازها جهت مصرف در ماشین آلات صنعتی در صنایع مختلف و به عبارتی در تمام صنایع حائز اهمیت است. تمام صنایع مانند نساجی، دارویی، غذایی، نفت و گاز، پتروشیمی و … با توجه به ماشین آلات خطوط تولید و بسته به نیازشان به هوای فشرده وابسته هستن.

 لذا از اهمیت زیادی برخوردار است که صنعتگران عزیز آشنایی کامل با انواع کمپرسورهای باد را داشته باشند تا انتخاب کمپرسور باد نسبت به میزان مصرف، موقعیت جغرافیایی و مکانی کارخانه و دیگر فاکتورها انجام شده تا در آینده با مشکلاتی مثل تعویض کمپرسور هوا بر اثر پایین بودن هوای تولیدی و مسایل تعمیراتی درگیر نشوند در صورت آشنایی با سیستم کارکرد کمپرسور باد و نحوه کاری کرد کمپرسور، بهتر می‌توان با آنها کار کرد و از بروز نقایص احتمالی در آینده جلوگیری کرد. نوع دیگری از کمپرسورهای مورد استفاده در صنعت پنوماتیک کمپرسورهای اسکرو پیچی است. کمپرسور باد دارای بیشترین نوع مصرف در صنایع بزرگ است و به دلیل ساختار داخلی کمپرسور باد، لرزش و سروصدای کمتری نسبت به کمپرسور پیستونی را دارا هستند.

نیروی محرکه لازم برای این نوع کمپرسورها (اسکرو اویل اینجکت)، الکتروموتورهای صنعتی می باشد.

در کمپرسورهای، نوع اسکرو اویل فری (کمپرسورهای بدون روغن) هیچ‌گونه روغنی به کمپرسور تزریق نمی شود ولی در نوع روغنی دائماً به بلبرینگها روغن تزریق می گردد تا از اصطحکاک و دمای بالای کمپرسور جلوگیری گردد.

کمپرسور باد
کمپرسور باد

انتخاب کمپرسور

انتخاب کمپرسور هوای باد بسیار حائز اهمیت می باشد و جهت انتخاب کمپرسور هوای باد، باید موارد بسیاری را مد نظر قرار داد در انتخاب نوع کمپرسور دو عامل حائز اهمیت، یکی ظرفیت هوای فشرده مصرفی و دیگری فشار هوای فشرده است. این دو مهمترین عامل در انتخاب قدرت کمپرسور هستند کمپرسورها باد معمولا در چهار تیپ فشار کاری طبقه بندی می شود: فشارهای

 ۵-۷ Bar / 6.5-8.5 Bar/ 8-10 Bar/ 10-13 Bar تشکیل دهنده ی نوع تیپ کمپرسور بر اساس فشار کاری هستند اطلاعاتی که از مشتریان در خصوص میزان مصرف دستگاه خط تولید به شرکت کمپرسورساز ارائه می شود مهمترین نوع اطلاعات در انتخاب کمپرسور هست در غیر اینصورت بهتر است کارشناسان شرکتهای کمپرسورساز با حضور و بازدید میدانی و براساس آنچه که مشاهده می کنند نسبت به تعیین ظرفیت نوع کمپرسور اقدام کنند عامل دیگری که در انتخاب نوع کمپرسور اهمیت دارد، در نظر گرفتن ضرایب تاثیر گذار بر دبی کمپرسور مانند درجه حرارت محیط، ارتفاع از سطح دریا، رطوبت نسبی، و …. می باشد.

در انتخاب کمپرسور باد، درجه حرارت محیط در تایستان و زمستان، مقدار متوسط رطوبت هوا و ارتفاع از سطح دریا، نوع هوای مورد احتیاج دستگاه‌های مصرف کننده، تکنولوژی کارخانه سازنده و قطعات مصرفی در ساخت کمپرسور و تخصص افراد مسئول سرویس و نگهداری و دسترسی به لوازم یدکی در نظر گرفته شود.

 

جهت انتخاب کمپرسور بهتر است قبل از خرید کمپرسور باد با کارخانه سازنده جهت انتخاب سایز کمپرسور مشورت گردد و متخصصین کارخانه سازنده از محل نصب و مورد مصرف هوای فشرده و امکانات موجود بازدید نماید.

محل نصب کمپرسور

چند نکته بایستی در محل نصب کمپرسورباد مورد توجه قرار گیرد، اول اینکه در فرآیند تولید هوای فشرده، کمپرسور اسکرو گرما تولید میکند بنابراین بایستی محل نصب کمپرسور دارای تهویه مناسب باشد، دوم اینکه محل نصب کمپرسور باد بایستی عاری از گرد و غبار باشد چرا که وجود گرد و غبار موجب از بین رفتن فیلترهای ورودی هوا به داخل واحدهواساز می شود، سوم اینکه جهت جلوگیری از افت فشار مسیر محل کمپرسور اسکرو بهتر است نزدیک به ماشین آلات انتخاب شود.

 

کمپرسور هوا

تماس با آریا کمپرسور – کمپرسورهای دینامیکیکمپرسور اسکروآریا در آپارات

 

کمپرسور باد

کمپرسور باد

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *