کمپرسور باد

کمپرسور هوا

کمپرسور باد از دستگاه های ابزار بادی مفید و پر کاربرد برای صنعت به شمار می آید. کمپرسور هوا دستگاهی است که هوای فشرده ابزارهای بادی را تامین می کند و دارای انواع و حجم های مختلفی است.

و اما توضیحی مختصر در رابطه با ابزارهای بادی:

ابزار بادی نوعی ابزار قدرتمند است که به وسیله باد فشرده که از طریق کمپرسور هوا تولید شده کار میکند و به کمک موتور پنوماتیک هوای فشرده را به کار تبدیل میکند.

نکته ی بسیار مهم در کمپرسور باد حجم آن است، برای اینکه حجم مناسبی از هوای فشرده داشته باشیم باید گنجایش مخزن متناسب با میزان مصرف انتخاب شود.

اگر کمپرسور باد با میزان کار ابزار بادی تطابق نداشته باشد، موجب فشار به قسمت موتور، استهلاک ان و اتلاف انرژی خواهد شد. بنابراین در انتخاب حجم دستگاه هوای فشرده باید دقت کافی داشته باشید.

انتخاب کمپرسور هوا برای صنعت و کارهای مختلف به شناخت درست و دقیق از انواع آن و نحوه ی عملکرد آن ها نیاز دارد. بنابراین کمپرسور باد را می توانید بنابه شرایط کاری، بودجه، توان و… مورد نیازتان انتخاب کنید. در اکثر کارگاه ها و مشاغل صنعتی کوچک و بزرگ از کمپرسور هوای فشرده استفاده می شود.

کمپرسور باد

کمپرسورهای اسکرو

کمپرسور هوای فشرده اسکرو نوعی کمپرسور باد از نوع جا به جایی مثبت است که این نوع کمپرسور باد از مکانیزم دورانی برای متراکم کردن گاز استفاده می کند.

از کمپرسور اسکرو معمولا زمانی که نیاز به حجم هوای متراکم زیادی باشد و کمپرسور پیستونی جوابگو نباشد استفاده می شود.

کمپرسور اسکرو برای صنایعی که با هوای فشرده کار می کنند به عنوان ابزار کلیدی مورد استفاده قرار میگیرد. عملکرد کمپرسورهای اسکرو به اینگونه است که با حرکت دادن هوا یا گاز به وسیله روتورهای نصب شده در داخل یک سیلندر کار میکند. روتورها به صورت نر و ماده در داخل یکدیگر می چرخند و با چرخش آن ها گاز هوا به سمت جلو حرکت می کند که این حرکت موجب به وجود آمدن خلا و ورود گاز به داخل کمپرسور می شود و با کاهش فاصله بین مولکولهای گاز باعث افزایش فشار هوا می شود.

کمپرسورهای اسکرو در دو نوع بدون روغن (oil free) و با روغن (oil inject) طراحی شده اند که هر کدام را به اختصار توضیح خواهیم داد.

کمپرسور هوای فشرده اسکرو اویل فری (بدون روغن):

این نوع کمپرسور کاملا خشک و بدون روغن میباشد به این منظور درصنایع دارویی و غذایی و صنایعی که به روغن حساسیت دارند کاربرد بیشتری دارد. این کمپرسورها دمای بالا و دور بالا را نمی توانند تحمل کنند. حداکثر نسبت فشار آن ۳ میباشد (یعنی میتوان گفت فشار خروجی ۳ برابر فشار هوای ورودی کمپرسور افزایش فشار پیدا میکند). در حالت کلی کمپرسور اویل فری نسبت به کمپرسور اویل اینجکت حساسیت زیادی دارد و باید در تعمیر و نگهداری آنها از دقت بیشتری برخوردار بود.

کمپرسور هوای فشرده اسکرو اویل اینجکت (روغنی):

در این نوع کمپرسورها از روغن جهت روان کاری و برای خنک کاری هوای فشرده و جلوگیری از برگشت فشار استفاده می شود. لازم به ذکر است که در کمپرسور اسکرو اویل اینجکت روغن باعث اصطکاک کمتر می شود و درجه حرارت کمپرسور پایین می آید. این کمپرسور می تواند دور پایین را تحمل کند. کمپرسور هوا فشرده اسکرو اکثرا فشار ۸ بار را دارند و گاهی این نوع کمپرسور را میتوان تا فشار ۱۳بار نیزرساند. سیستم انتقال قدرت کمپرسور اویل اینجکت به دو نوع کوپل مستقیم و تسمه ای طراحی شده است.

کمپرسور اسکرو

انتقال قدرت تسمه ای: در انتقال قدرت به صورت تسمه ای از پولی استفاده می شود که قطر آن ها براساس گراف های واحد هواساز طراحی می شود و افزایش یا کاهش دور واحد هواساز تا تغییر قطر پولی امکان پذیر می شود.

انتقال قدرت کوپل مستقیم: در انتقال قدرت به صورت کوپل مستقیم الکترو موتور و واحد هواساز در یک راستا قرار گرفته و توسط کوپلینگ با یکدیگر ارتباط می یابند.

دراین سیستم انتقال قدرت دور الکترو موتور و واحد هواساز نمی تواند افزایش دور داشته باشد، مگر در صورتیکه از گیربکس بین الکتروموتور و واحد هواساز استفاده کرد تا دور واحد هواساز را افزایش داد و جهت کاهش دور واحد هواساز می توان از ایرند استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *