چگونه می توانیم فروش ایده آلی را در کسب و کار خود داشته باشیم

امروزه یکی از مباحث کلیدی برای هر کسب و کاری فروش می باشد. هر کالا یا خدماتی که تولید می شود اگر به نحو مناسب به دست مصرف کننده نرسد بدون تردید هیچ موقع جایگاه واقعی خود را پیدا نخواهد کرد.

همانطوریکه اطلاع دارید فروش یکی از ارکان اصلی و زیر مجموعه ای از بازاریابی می باشد. اگر بخواهیم بازاریابی را به سطوح مختلف و مراحل مجزا تقسیم کنیم فروش را می توان پایانی ترین مرحله و نتیجه بازاریابی دانست.برای اینکه فروش موفقی در سازمانها داشته باشیم به ابزارهای زیادی نیاز داریم که از جمله آنها داشتن فروشندگان حرفه ای می باشد .
فروشنده حرفه ای کیست؟ برای این امر بهتر است به تعریفی از تام هاپکینز اشاره ای کنیم :
” فروشندگی حرفه ای است پیچیده و قابل تامل ، موفقیت در این حرفه در گرو برخورداری از مهارت فنی و تخصصی و مهارت برقراری ارتباط و تعامل با دیگران می باشد. ”
مطالب زیادی به طور یقین در مورد فروشنده حرفه ای گفته شده است از جمله داشتن دید باز –بینش کامل –قدرت حل مسائل –شناخت مشتری –مجهز بودن به علم روز ( هر چه میزان تسلط به علوم گوناگون نظیر علم روانشناسی –علم اقتصاد و … بیشتر باشد ، کارآیی فروشنده نیز افزایش می یابد ) و موارد زیاد دیگری که در سایتها و مقالات مختلف بارها و بارها به آن اشاره شده است اما یکی از ایرادات اصلی که کارفرمایان و مدیران فروش در برخورد با فروشندگان به آن مرتکب می شوند ، نوع برخورد با فروشندگان می باشد . متاسفانه این افراد فروشندگان را مثل کالا و دارائی مادی شرکت فرض می کنند و این نوع برخورد کارایی فروشندگان را به حد قابل توجهی کاهش می دهد. اگر نگاهی مجدد به تعریف فروش داشته باشیم فروش عبارت است از پایانی ترین مرحله بازاریابی و البته شروع یک رابطه دراز مدت با مشتریان است.
اگر با فروشندگان به اندازۀ تخصص و جایگاهشان برخورد نشود ، نمی توان از آنها انتظار داشت که بعد از انجام فروش ، فروشنده بتواند فروش را به یک فروش موفق تبدیل کند. یکی از بزرگترین اشتباهاتی که ما داریم این است که نمی توانیم خریدار را به مشتری تبدیل کنیم یعنی بعد از انجام یک پروسه ای که هزینه زیادی را به دنبال دارد تنها یک خریدار پیدا می کنیم و اگر آن خریدار انگیزه ای برای خرید مجدد نداشته باشد تمام بافته ها تبدیل به پنبه خواهد شد.
در باب اینکه چگونه می توان یک خریدار را به مشتری تبدیل و در مرحله ای فراتر از آن، یک مشتری را به مشتری وفادار تبدیل کرد نیز مقاله ای در همین بخش درج خواهد شد . اما در کل آنچه برای یک فروش موفق لازم است داشتن دیدگاه باز نسبت به فروش و ارائه فروش پایدار است و برای اینکار داشتن یک فروشنده حرفه ای برای فروش الزامی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *